Våra erfarenheter och tankar om årets resa i Danmark, Tyskland och Frankrike

Detta inlägg belyser lite praktiska och känslomässiga iakttagelser.

Att resa med husbil ger en fantastisk möjlighet att se vårt vackra Europa på ett enkelt och bra sätt. Man får lägga en hel del tid på att förbereda resan med tanke på regler och förordningar bla kopplat till vilken typ av husbil man har. Vi har en sk tyngre husbil vilket gör att man får ha mer koll. Det gäller miljöbestämmelser, hastighetsbegränsningar, broar, vikter mm. Men förberedelsen är en del av resan tycket vi.

Helt klart är att man måste ta med sig ordet ”tålamod”, detta då mest kopplat till vägarna i Tyskland. De är i många fall inte så bra. Det pågår många vägarbeten och det behövs med tanke på att en hel del av milen körs på gamla tyska betongvägar.

Att semestra i Tyskland är mycket trevligt och man kan alltid vara lugn för att man idag kan tala med våra tyska värdar. De har blivit klart mycket bättre på engelska det senaste decenniet. Deras ställplatser och campingplatser är fräscha och trevliga. När man som vi är medlemmar i ACSI så blir de också billiga när det inte är högsäsong.

Att besöka Mosel är en upplevelse såväl för ögat som för gommen. Vilka vackra platser utefter Mosel som erbjuds. De vackra gamla städerna är som att vandra i en ”kulissvärld” fast den är äkta. Det som är påfallande är vilket slit och kärlek som krävs för att odla druvor i dessa områden. De backar/slänter som druvorna växer på är magnifika och hissnande. När man blir serverad deras goda viner ja då är de krispiga och mycket väl kylda. Tänk på att om ni skall åka dit boka gärna in er på ett ställe som erbjuder restaurang och egna viner. Det ger en extra dimension.

Att resa i Frankrike bjuder på vackra vyer och mycket fina vägar. Vi har valt att vid längre sträckor välja ”Peage” – betalvägar. De erbjuder mycket bra vägar, inte så hårt trafikerade som många andra vägar. Det kan vara värt att lägga lite slantar på att ta dessa vägar om man har ett mål som ligger 70-90 mil bort. Totalt betalade vi ca 3200 sek för att köra närmare 150 mil.

Att vara turist i Frankrike är en fröjd! Med detta menar vi både mat, natur och bemötandet av fransmän. När vi jämför 10-15 år tillbaka så kan vi konstatera att deras gästvänlighet numera är enastående, detta trots att vi inte kan så många fraser på franska. Det har hänt något med fransmäns vilja att vara gästvänliga vilket vi verkligen uppskattar.

Vår avslutning i Danmark blev så mysigt med de fina platser vi fick vid havet. Danskarna är så bra på att nyttja sin vackra natur med mycket tillgång till hav, bad och fritidsbåthamnar. Till detta kommer då också deras underbara smörrebröd samt deras Gammeldansk.

Att leva och bo i husbil under 25 dagar är vår känsla att det är tryggt och så praktiskt. Vi har det vi behöver i bilen och vi kan göra avstickare på ett enkelt sätt. Här är det stor skillnad mot när vi var husvagnsägare. Vi har en bra bil med mycket bra komfort. Det gäller att hålla rent och få städat under resan, sand och smådjur måste bort. Det skall tvättas och det fungerar kanon på många campingplatser.

Det vi dock kan konstatera efter den extrema hettan vi fick känna på är att det blir tufft att kunna sova när det är 33 grader vid läggdags. Visst har det varit dyrare att resa i år med tanke på dieselpriser. Men vi kan konstatera att vihamnar på ca 1400 kr per dag och då ingår diesel, ställplats, mat, vägavgifter och lite utflykter. Vi använder våra fina cyklar för att göra lite mindre upptäcksresor när vi har låtit Edit vila. 

Nu skall Edit städas men inte med vår lilla reseskyffel utan med andra mer riktiga grejor. En bild nedan visar ungefär årets resa i Europa.

Livet är orättvist en stor öl och ett glas vin – Toaletter vi inte vänjer oss vid – Husbilslivet är lättstädat

Vi inledde årets säsong med lite strul på vår husbil – AIR bag varningslampan lös. Det visade sig att den elektroniska enheten som styr denna funktion var sönder. Första beskeden var att det skulle kunna ta lång tid att få tag i denna del som bestod av halvledare. Men tack vare Fiat i Sverige så lyckades det komma fram en enhet – till en liten kostnad av 8.800 kronor. I slutet av säsongen så började det läcka från vår dusch. Det visade sig att båda brunnarna i duschen var helt kassa. Vi fick som vanligt bra hjälp att fixa till detta av vår servicegivare i Uddevalla Fritidsfordon. Detta lilla kalas gick på närmare 13.500 kronor. Hela duschen fick rivas ur och ett nytt kar fick installeras. Vi får visa får tacksamhet till Länsförsäkringar som gick in i båda fallen och tog merparten av kostnaderna!!!

Nu är vår Edit uppställd för säsongen och det lackar mot jul. Denna vecka kom den första snön och Edit vilar sig i form.

Som det ser ut nu så kommer vi ev att gå över till att använda Instagram som flöde nästa år. Tankarna nu lutar åt Lofoten i början av juni och hösten 2023 blir det nog ett äventyr till men då till Spanien

Lämna en kommentar

Designa en webbplats som denna med WordPress.com
Kom igång
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close