Bäst i test i Marstrand

Helgen den 7-9 maj samlades familjen Holmberg och Svahn på Marstrands camping. Våren är fortfarande kylig men vi slapp (mestadels) regn. Holmbergs har som tur är ett förtält till sin husvagn så där inne kunde vi sitta och ha fredagsmys.

På lördagen var det dags. Michael och jag hade fixat en ”Bäst i test”-tävling och eftersom Alvin var sjuk kunde familjen Svahn-Orrstam inte komma. Det innebar att även vi fick vara med och tävla. Vi delade upp oss i två lag med Hanna som lagledare för Filip och mig och Peter var lagledare för Adam och Michael. Tävlingsmomenten var anpassade för alla åldrar så alla deltagare kunde vara med och leka. Efter fem olika grenar var det lag Hanna som vann.

På eftermiddagen tog vi en tur ner till havet och hittade en brygga som var lämplig för spöfiske. Filip hade precis kastat ut spöet en gång när vi fick påhälsning av kustbevakningen. Eftersom vi var osäkra på vad som gällde för havsfiske blev vi lite oroliga men det var ingen fara. Kustbevakarna var otroligt trevliga och det var inte oss de var ute efter, som tur var.

Lämna en kommentar

Designa en webbplats som denna med WordPress.com
Kom igång
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close